BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

 

Dekandan

Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 2003-2004 öğretim yılında, Üniversitemizin kurucusu sayınProf.Dr.Mehmet Haberal tarafından eğitim öğretime açılmış bir sanat ve tasarım eğitimi kurumudur.

Fakültemiz  öğrencisiyle öğretim elemanıyla  7 bölüm bir yüksek lisans programı ve 1000’ e yaklaşan öğrenci sayısıyla nitelik ve nicelik açısından önemli bir konumda bulunmaktadır.

Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi,   Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün ifadesiyle; AKIL VE BİLİMİ KENDİSİNE, MANEVİ MİRAS OLARAK KABUL ETMİŞTİR.

Çağımızda “sanat ve tasarım” ürünlerinin, kültür endüstrisi olarak, pek çok noktada çeşitli uzmanlık alanları ile bir arada çalışabilmesi için ülkemizin bu tür nitelikli kurumlara   ihtiyacı vardır.

Gündelik yaşamda kullandığımız  bütün ürünler, belirli estetik form ve  tasarım bilgisi ile   uygulamanın bir sentezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla fakültemizde bütünleşik bir eğitim ve öğretim tarzı bu sentezi yapmaya yönelik tasarlanmıştır.

Ortalama  20 öğrenciye bir öğretim elemanının düştüğü fakültemizde 7 bölüm bulunmaktadır,bunlar ;

 Görsel Sanatlar ve Tasarım Bölümü, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, Mimarlık Bölümü,  Çizgi Film Animasyon Bölümü, Gastronomi ve Yemek Sanatları Bölümü ile, Film Tasarımı Bölümü faaliyet göstermektedir.

 Disiplinlerarası  eğitim ve öğretim kavramını en iyi şekilde özümsemiş bir anlayışla sanat ve tasarım bütünlüğünü sürdürmeye kararlı olan  Fakültemizde Her bölüm birbirinden  beslenmeyi ve bunları uygulamaya taşımayı başarılı bir şekilde yerine getirmektedir.

Öğrenci odaklı bir eğitim uygulayan fakültemizde, sektörde uzman olan öğretim elemanı kadromuzla, öğrenciyi doğrudan iş hayatına hazırlayan bir program sunulmaktadır.

Fakültemiz bünyesinde bulunan Güzel Sanatlar Birimi seçmeli ders sistemiyle üniversitemizin tüm birimlerine  hizmet vermekte, 2017 bahar döneminde, 1400 öğrenci bu birimden ders almaktadır.

Başkent Üniversitesi Kültür Sanat Araştırmaları Merkezi, ülkemizin kültür mirası olan Kaunos ve Letoon ören yerleri kazı programını  yürütmekte ve Başkent Üniversitesi’nin bayrağını kazı mekanlarında  başarıyla dalgalandırmaktadırlar.

Fakültemizin Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Avrupadaki 12 üniversiteyle işbirliği vardır.

Öğrencilerimiz her yıl yapılan ulusal ve uluslararası  yarışmalarda çeşitli ödüllerleri fakültemize kazandırmaktadırlar. Fakültemizin 6 ayda bir çıkardığı BELLEK ADLI  bülten, 8 yıldır düzenli olarak yayın faaliyetini sürdürmektedir.

Fakültemizin yeni binasında, 12000 metrekareye yaklaşan kapalı mekanı ile, 48 öğretim elemanı odası, Bölümlere tahsis edilmiş 3 toplantı salonu, 1 adet 200 kişilik konferans salonu, iki adet yüz kişilik anfi, 5 adet  50 kişilik ortak  teorik sınıf, resim, heykel, desen, baskı, fotoğraf, maket ve   heykel  ve seramik uygulama atölyeleri,1 adet  üç boyutlu maket ve lazer çıktı merkezi , 2 mac ve bir PC bilgisayar laboratuarı ve yeşil perde stüdyosu ile, Gastronomi ve Yemek sanatları için çağdaş bir  uygulama restoranı ve mutfaklardan oluşan mekanlar mevcuttur.

 öğrencilerimizin her türlü ders malzemesi ihtiyacını karşılayacak donanımda dijital baskı  3 boyutlu  baskı ünitesi,lazer baskı makineleri ve   kırtasiye ofisi hizmet vermektedir.

 Öğrencilerimizin ders dışında keyifli zaman geçirebilecekleri  sevimli  bir  kafetaryamız  bulunmaktadır.

Sizleri Fakültemizi ziyaret etmeye bekliyoruz.

Saygılarımla.

 

Prof.Dr.Adnan TEPECİK

DEKAN